Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak rychle, demokraticky a kapitalisticky zvýšit životní úroveň

A taky proč to ještě nikdo doposud neudělal. Pro pochopení celé problematiky je třeba začít od Afriky a středověku. Ale velmi rychle a logický se dostaneme zase zpět k našim politikům a odborářům.

Pro začátek bych rád objasnil několik pojmu. Středověk znamená určitý soubor společenských norem, instituci a chování. A ne hrady a mnichy. Kupříkladu středověk v Evropě končil velmi pomalu a to tím, že se zmenšovala role privilegovaných vrstev (vyzbrojených a držících všechno bohatství země) a zvětšovala se úloha podnikavých vrstev (těch bez zbraní, ale s pracovitosti a podnikavosti). Nebylo to o tom, že se objevovaly nějaké vynálezy a u dvora bylo pár učenců, jak dnes děti učí méně kvalitní učebnice. Z tohoto hlediska je dnešní Afrika ve středověku. Ano, sice tam privilegování a vyzbrojení mají připojeni k internetu a iPhony, ale tamní společenské normy, instituce a chování jinak než středověkými nazvat nelze. Tím samozřejmě nemyslím ani muslimskou severní Afriku ani anglický mluvící jižní Afriku, to jsou jiné případy. Myslím tím „černý kontinent“, na který si dvakrát do roka vzpomeneme, politujeme ho, pošleme dárcovskou sms a jdeme se dál starat o sebe. Na našem osobním přístupu není zas tak moc špatného, máme svých starosti dost, jiné je to ale už s našimi vládami a „odborníky na problematiku“. Ti křičí, vzývají, přímo úpí. „Kvůli ekonomické krizi vlády a občané dávají na humanitární pomoc méně než dříve, zblázněme se z toho“. Nuže, představme si nemožné: tito dobří lidé vyhráli. Ode dneška a navždy by Afrika dostávala desetkrát tolik peněz co dnes. Z nějakého důvodu většina lidi trpí představami, že by ty peníze dostal místní domorodec, postavil by si za ně novou chatrč, koupil traktor a spolu s rodinou začal poctivě pracovat a žít z vlastních výdělku. No nezačal. Nic z těch peněz by nedostal, protože ve středověkém feudalismu všechny peníze má úzká hrstka bohatých a vyzbrojených. To že se přitom milé usmívají na Evropany a hrají si na demokratické volby na tom pramálo mění.

A kdyby přece dostal? Kdyby se stal druhý zázrak a v katastrofálně chudých zemích by zvítězila demokracie a lidé tam by si zvolili vládu aspoň tak trošku pracovitou a poctivou jakou máme my? Nuže pak by přijel někdo za domorodcem, opravdu mu dál část z těch peněz a…ten by byl vesele o ně oloupen. Uvědomme si, že v těch zemích nefunguje nic. Soukromé vlastnictví, vymahatelnost práva, soud, prostě nic. Jen prosté a sprosté právo silnějšího, toho, kdo má doma více nábojů ke svému AK-47.  A naposled, utopie potřetí: domorodce nikdo neoloupí. No tak dostane bez práce a zásluhy na jeho poměry obrovské bohatství, se kterým zaprvé nebude vědět jak naložit a za druhé, kterého si nebude vážit, protože není výsledkem jeho práce. Jak takový chlapík dopadne? Stane se z něj pracovitý kolega Severoevropana, nebo věčně dotovaný kolega sami víte jakého Evropana? Dlouhé desetiletí rozvojové pomoci dokázaly, že kolik našich miliard by tam vlády nenalily, Afrika stále jen stagnovala a je s to takhle stagnovat do nekonečna.

Pro jeden článek už je tady dost utopii, teď k věci a k tomu, co trápí nás. Dokud v těchto zemích nebudou lepší instituce vynucené právem silnějšího a dokud výrobky těchto zemí nebudou mít přístup k zablokovanému a zbyrokratizovanému evropskému trhu, nic se měnit nebude. Odkud se to vezme? Ano opět a znovu, nenáviděné nadnárodní mamutí korporace, věčně hledající hladovějící lidi, ochotné pracovat dvanáct hodin denně za kus chleba. Nutno podotknout, tato volba je pro Afričana samotného přece jenom o poznání lepší než hladovět, doufat v nepravidelnou potravinovou pomoc OSN a bát se místních soukmenovců se starými, ale funkčními zbraněmi sovětské výroby. Tedy, přestaňme jim krmit a plaťme jim za práci odvedenou pro nás. Co těm nadnárodním společnostem chybí, aby už tam byly? No přece trh, na kterém by to zboží potom prodávaly. Afrika má neskutečně úrodnou půdu, docela teplé klima a to hlavní, levnou a fyzický zdatnou pracovní sílu. Má potenciál zaplavit evropský trh levnými a kvalitními potravinami, které by nepotřebovaly tuny chemikálii, aby měly odpovídající barvu o chuti nemluvě. Ty potraviny by nepotřebovaly nehorázné dotace ze státních rozpočtů a zvýšily by okamžitě životní úroveň nás všech – protože by byly o hodně levnější. Ušetřené dotace bychom pak dáli našim důchodcům na zdravotní péči, myslím si, že si zaslouží délší a lepší život. Proč je náš trh k čertu tomu všemu dobrému africkému tedy uzavřen? Protože 40% rozpočtu EU tvoří zemědělské dotace, které si diktují tvar banánu a výšku vinné révy, dotace které subvencují naše věčně nespokojené zemědělce. Zemědělce, kteří si stěžují na neúrodu, protože nemají co prodávat a na úrodu, protože toho mají příliš na prodávání a to tlačí jejích ceny dolů. Těch, co vylívají mléko do kanálu a sypou shnilé rajčata před své parlamenty. Těch, kvůli kterým máme nízkou životní úroveň, protože jsou jejích potraviny tak drahé. A taky je to kvůli byrokratům, kteří se živí dotováním zemědělců. A taky ochráncům lidských práv, kteří by kolegu Afričana nejraději celý život krmili z rukou a nikdy v životě by ho nenechali pracovat dvanáct hodin denně. To ať radši zahyne v občanské válce o rozdělení humanitární pomoci. A taky kvůli pohraničním strážím, které nás brání od afrických uprchlíku.  A sociálním pracovníkům, kteří ty uprchlíky potom živí. A policistům, kteří potom řeší jejích kriminalitu. A vězením kde jí a nic nedělají. Je to téměř nekonečný kolotoč nesmyslnost a plýtvání. Vše začali naši a afričtí polici. Ti, kteří si masti kapsy na tak zvané rozvojové pomoci, kterou tamní „obyčejní lidi“ nikdy neuvidí. Ti, kteří chrání cly obyvatele vlastních zemi od kvalitního a levného jídla. A tváří se u toho jako lidumilové: „musíme podpořit naše zemědělce a potravinovou soběstačnost“. Prostě a jasně, současný stav vyhovuje téměř všem, kromě obyčejných obyvatel Evropy i Afriky. Těch je ostatně drtivá většina.

Že bychom kvůli zrušení dotací a cel museli nechat trpět naše zemědělce, policisty a sociální pracovníky, kteří by přišli o práci? Základním pravidlem ekonomie je, že budou li lidé méně utrácet za jídlo, budou více utrácet za jiné věci. Lidi budou platit uklízeče ulic, taxikáře, maséry, zahradníky, budou platit ty, jejíž služby opravdu preferují. Nemám křišťálovou kouli, třeba budou z radši platit domácím zemědělcům za jejích předraženou produkci . Ale bude to jejích volba a ne osobní zájem evropského byrokrata. Pokud budou preferovat levnější dovoz, zbude jim víc peněz, zvýší se poptávka, vytvoří se nová pracovní místa, kde budou zemědělci lépe placení, než jsou dnes. Jediní komu ubude, budou úzké zájmové skupiny, které se tváří, že nedokážou s růstem cen potravin a africkou chudobou nic dělat. Afričané začnou vydělávat peníze a když si každý z nich jednou za rok dovolí koupit si švýcarskou čokoládu a k tomu české pivo, budeme vzhledem k její počtu tady mít nový ekonomický boom. Tato poptávka bude tím impulsem, s pomoci kterého se dostaneme z krize, stejně jako je poptávka dříve chudých Číňanů tím, co žene dnes naše automobilky vpřed. Proč toto vše nepožadují naše odbory? Proč nejsou proti státním zásahům, subvencím, byrokratizaci, clům? Možná jim unikají souvislosti, možná ze současného systému něco mají, posuďte sami.  Baví mě stovky „odborníku“ denně vyjadřující své názory na rostoucí ceny všeho v této zemi a nepřestávající krizi. Baví mě pozorovat je, jak nejsou s to jít s pravdou ven, odhalit nám ten kolotoč státního rozkrádání peněz a manipulace naši demokracie zájmovými skupinami. Baví mě, že lidem nikdo nevysvětli, kam se poděl ten ekonomický růst. Baví mě zpravodajství informující nás o událostech a nevysvětlující nám jejích skryté příčiny.

Autor: Sergej Pavljuk | pondělí 30.4.2012 20:06 | karma článku: 26,57 | přečteno: 2032x
  • Další články autora

Sergej Pavljuk

Permanentní revoluce už není bolševismus, teď je to Facebook

Permanentní revoluce - to je taková sranda, kterou vymysleli bolševici v 20. létech minulého století. Zjednodušeně řečeno jde o to, že ihned uděláte cokoliv, co vede k Vašemu cíli, jakkoliv šílený ten krok je.

27.12.2017 v 16:09 | Karma: 5,16 | Přečteno: 219x | Diskuse| Ekonomika

Sergej Pavljuk

Pozor abyste se neocitli v bublině na sockách

Socky (= sociální sítě) jsou zrádné. Snaží se vám naservírovat přesně ten obsah, který odpovídá vaší představě.

19.12.2017 v 11:59 | Karma: 5,38 | Přečteno: 113x | Diskuse| Média

Sergej Pavljuk

Chabý pokus Facebooku jménem Creator

Největší sociální síť světa vydala v?listopadu 2017 novou aplikaci jménem Creator. Primární účel této aplikace je podpořit jednotlivé uživatele v tvorbě videí.

13.12.2017 v 16:14 | Karma: 0 | Přečteno: 40x | Diskuse| Média

Sergej Pavljuk

Konec „levných“ absolventů

Téměř ve všech českých firmách už přišli na to, že klišé „najděte nějakého studenta nebo čerstvého absolventa, který to bude dělat za pár korun“ už neplatí. Přinejmenším ve městech jako je Praha.

6.12.2017 v 17:05 | Karma: 4,77 | Přečteno: 80x | Diskuse| Média

Sergej Pavljuk

Facebook má 4 příběhy a jeden z nich končí

Funkce příběh neboli story je status, který se dává do speciálního rozhraní na Instagramu, WhatsApp, Facebooku nebo Messengeru.

30.11.2017 v 15:12 | Karma: 0 | Přečteno: 47x | Diskuse| Média
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 10888x
Baví mě vézt se na nejnovějších vlnách online marketingu. O online marketingu toho v rámci projektu VIDEOEFEKT publikujeme mnohem více: videoefekt.cz

Seznam rubrik