Kalouskovy počty

Složená daňová kvóta je klíčovým makroekonomickým ukazatelem, který musí mít v malíčku každý ministr financi, i když nevystudoval ekonomii. Je to podíl všech daní, cel a příspěvků na zabezpečení na hrubém domácím produktu země – na HDP. Lidský řečeno, je to celkové procento daně, kterým stát v určitém roce zatížil národní ekonomiku. Tato procenta se přirozeně liší rok od roku a to nejenom kvůli měnícím se sazbám daní, ale i kvůli změně celkového HDP České republiky. Jejích význam je ale pro nás všechny nesmírný – jedná se totiž o naše peníze, které nám stát každý rok sebere. 

V roce 2011 u nás byl tento indikátor podle údajů OECD na úrovni 35,3% - tolik procent z národního bohatství si stát za celý rok vybral. V tomto roce naše HDP klesá a daně rostou, člověk proto nemusí mít ekonomické vzdělání na to, aby si domyslel, že složená daňová kvóta proto letos stoupne. Pan ministr si to však zřejmě nedomyslel, pojďme se podívat na jeho výroky v průběhu tohoto roku:

11. dubna: „Lidem jsme z kapes nevytáhli ani o korunu víc,“ řekl důrazně ministr financí Miroslav Kalousek . Naštvalo jej, že podle interpretace médií prý vláda hojí plánované schodky státního rozpočtu především „odíráním“ občanů. „Složená daňová kvóta v příštím roce klesne i přes vládní úsporná opatření na 34,4 procenta z letošních 34,7.“

Jak Kalousek přišel k tomu, že složená daňová kvóta přes zvýšení daní v roce 2012 vzroste podle statistiky MF oproti roku 2011 pouze o 0,1%? Nad tím se již o den později podivoval renomovaný ekonom Pavel Kohout: „To je samozřejmě oblbování. Myslím si, že pan ministr Kalousek má pozoruhodnou představivost. Jak zachovat daňovou kvótu při zvyšování daní takhle drastických rozměrů, to bych opravdu rád viděl.“ A to nám ještě pan ministr v dubnu sliboval, že složená daňová kvóta roku 2013 bude na úrovni 34,4%!

O několik měsíců později již tvrdil něco úplně jiného. 2. září v Otázkách Václava Moravce se debatovalo o prvním návrhu státního rozpočtu, předpokládajícím pro rok 2013 složenou daňovou kvótu na úrovni 35,5%, tedy o 1,1% (!) více, než Kalousek sliboval v dubnu. Ukázalo se, že novináři i ekonomové měli pravdu, ministr financi však i nadále používal tu samou taktiku, jen protentokrát již lákal na rok 2014: to prý složená daňová kvóta klesne na 34,8 – 34,9%. Jak asi, při stagnaci/propadu ekonomiky a dalším zvyšování daní? To neupřesnil ani protentokrát.

Čím se však Kalousek ohání nejčastěji (11. dubna, 2. září i 18. listopadu) je následující tvrzení:  „v roce 2004 v době absolutní hojnosti, v době pěti, šesti procentních růstů jsme měli složenou daňovou kvótu 37 procent. To znamená, dnešní výkřiky o tom, že to je bezprecedentní zvýšení daní, které dělá tato vláda, prostě neodpovídají skutečnosti.“ To samé pak tvrdí i o roce 2006, kdy se země ujala Topolánkova vláda. Jak však upozornil server Demagog.cz, to není tak úplně pravda. Kalousková slova sice odpovídají statistice Ministerstva financi, avšak drastický se rozchází se statistikou OECD i Eurostatu – důvěryhodných a na rozdíl od českého Ministerstva financi na Kalouskovi nezávislých instituci.

Cituji analýzu serveru Demagog.cz:  „Podle údajů OECD se složená daňová kvóta v letech, kdy na ministerstvu úřadoval Bohuslav Sobotka (2002-2006), pohybovala v rozmezí 34,9 - 36,3 %. Údaje Eurostatu v tomto období hovoří o kvótě v rozmezí 34,6 - 35,9 %.“ Tedy, například podle údajů OECD složená daňová kvóta za úřadování Bohuslava Sobotky byla nižší, než si naše Ministerstvo financi myslelo. Za to dnes za Miroslava Kalouska je podle OECD složena daňová kvóta o 0,7% vyšší (údaje za rok 2011), než říká Kalouskovo ministerstvo. Odkud takový rozdíl v číslech a kdo se zde drastický mýlí?  

Každý by si asi pro sebe měl rozhodnout, komu bude věřit, zda renomovaným mezinárodním institucím, nebo našemu ministrovi financi. Já k tomu již jenom na závěr dodám citát z předvolebního programu TOP09:  „Vláda nechce daně zvyšovat, proto musí velmi rozhodně snižovat rozpočtové výdaje. V daňovém systému se soustředí na maximální zjednodušení a zpřehlednění procesu výběru daní.“ O předvolebních slibech ODS tykajících se daní ani nemluvě. K tomu již není co dodat, porovnejme si sliby a skutky, porovnejme si data a odhady Ministerstva financi s údaji z nezávislých zdrojů a zamysleme se nad tím, jakým je Miroslav Kalousek ministrem financi.

Mně je jenom líto, že toto pracné ověřování pravdivosti údajů Ministra financi České republiky dělá několik blogerů a server Demagog.cz, namísto toho, aby se tomu věnovala námi všemi placená veřejnoprávní televize, která se na místo kvality svého zpravodajství radši zabývá jeho akčnosti, moderátory a logem – to vše totiž pro pana Kalouska a jemu podobné - oproti důsledné a objektivní analytice - nepředstavuje sebemenší nebezpečí.

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rozhodl jsem se napsat krátký román. Jeho názvem je Idea, jeho žánrem antiutopie, jeho předmětem naše budoucnost v rámci Evropské unie. Vznik tohoto románu můžete sledovat zde: http://www.facebook.com/events/365749940191089/ 

Autor: Sergej Pavljuk | středa 26.12.2012 23:50 | karma článku: 32,70 | přečteno: 1866x
  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 10888x
Baví mě vézt se na nejnovějších vlnách online marketingu. O online marketingu toho v rámci projektu VIDEOEFEKT publikujeme mnohem více: videoefekt.cz

Seznam rubrik