Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zachránit demokracii a zároveň i celou zemi za 500 korun

8. 12. 2012 17:31:45
Největší nebezpečí pro demokracii představuje ona sama. Systém, který dovoluje, aby volil každý a to každého, s železnou pravidelností vede k formování nekvalifikovaných, nezodpovědných a nedůvěryhodných vlád. Takové vlády potom nejenom že přivádí zemi na mizinu, ale také podkopávají důvěru občanů v demokratické volební mechanismy a vrhají je do náruče k radikálům, jejichž případné zvolení pak hrozí zrušením demokracie jako takové.

Tento hrůzný scénář se již příliškrát opakoval, než abychom nad ním prostě mávli rukou. Navíc ani „prostá“ a nedemokratická vláda neschopných sobeckých populistů, jež jsme dnes a denně svědky na všech úrovních státní správy, nás nestojí zrovna málo. Existuje ovšem hned několik způsobů, jak se velké části z těchto nemocí systému můžeme vyhnout.

Ten nejjednodušší je zde:

Zaveďme zákon, podle kterého by bylo volební právo občanů rozšířeno. Každý z nás by od teď měl nejenom právo zvolit tu stranu, které nejvíce věří, ale mohl by také nevolit nikoho a svůj hlas prodat. A to ne nějaké zlé a lidi podplácející partaji, nýbrž zpět do rukou státu. Stát by mu tak zaplatil řekněme 500 korun za to, že hlasovat nebude. Každý by tak měl volbu mezi penězi a důstojným splněním své občanské povinnosti.

Co by potom nastalo?

a.) Pepa, Honza a Martin dnes k volbám nechodí. Pepa k nim příště půjde, protože díky novým pravidlům ucítil skutečnou hodnotu a váhu svého hlasu. Honza ve volbách stále nevidí význam, ale zajde si pro svoji pětistovku, protože jí bere jako takovou svéráznou kompenzaci za to, že v celé zemi není jediná strana, kterou by volil. Martin k volbám nikdy nechodil a ani 500 korun ho k tomu nepřiměje. Nový zákon nikomu z nich neuškodil, v jednom vzbudil občanskou zodpovědnost, druhému trošku kompenzoval jeho frustraci a pro třetího se nic nezměnilo.

b.) Kuba k volbám chodí, ale žádné obecné společenské blaho ho nikdy nebralo. Hledí si svého a u voleb preferuje toho, kdo mu toho zrovna více naslibuje. Řídí se tedy heslem „po mně ať je tu klidně potopa“. U volební urny si řekne, že jeho jeden hlas nikdy nic neovlivní a místo toho, aby volil nezodpovědné populisty, což by normálně učinil, upřednostni 500 na ruku. Nový zákon velmi levně zamezí tomu, aby vládu země volili ti nejvíce sobečtí a nejméně zodpovědní.

c.) Martin vždy volil to nejmenší zlo. Když budou všechna zla zhruba stejně velká, pak si radši vezme 500 a pozve rodinu do cukrárny. Když pocítí, že jedno zlo je přece jenom podstatně menší než ta ostatní, pak bude jednat, jako by žádný nový zákon zaveden nebyl. Celospolečenský efekt bude buďto pozitivní, protože o budoucnu země nebude rozhodovat ten, kdo vlastně neví, koho by volil, nebo žádný, protože Martin bude jednat jako před přijetím zákona.

d.) Lukáš je zodpovědným voličem a osud jeho země mu nikdy nebyl lhostejný. Ví přesně, koho chce volit a má v sobě dost vnitřní důstojnosti na to, aby se nenechal uplatit a udělal něco pro sebe, své blízké a celou společnost. Na jeho chování nebude mít tento zákon žádný vliv.

e.) Mirek vždy dbal pouze na svůj vlastní zájem. Má vysoký příjem, 500 pro něj nehraje roli a bude postupovat tak, jako by žádný nový zákon ani nebyl přijat. Nic se nezmění.

Sečteno a podtrženo, podobný zákon by odradil od volby lidi, kteří:

1.) Jsou do sebe zahleděnými sobeckými ignoranty.

2.) Neví koho volit.

Naopak vládu země budou volit spíše ti, pro které platí, že:

1.) Jim záleží na osudu země.

2.) Ví koho volit.

Pointou celou zákona by tedy bylo oněch 500 korun – částka, která je dost vysoká na to, aby zlákala ty, u kterých nemá cenu, aby volili a přitom dostatečně nízká k tomu, aby ji odolali i ti nejchudší z občanů, jejichž dobře zvážený hlas by byl pro naši společnost přínosem.

Nazvěte mě bláznem, ale mně by se taková změna zákona líbila. Velmi levně a zcela demokraticky bychom tak dosáhli kvalitnější „voličské základny“ a zabránili těm nejhorším populistům a oportunistům v tom, aby byli zvolení a zmocňovali se tak našich osudů.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rozhodl jsem se napsat krátký román. Jeho názvem je Idea, jeho žánrem antiutopie, jeho předmětem naše budoucnost v rámci Evropské unie. Vznik tohoto románu můžete sledovat zde: http://www.facebook.com/events/365749940191089/

Autor: Sergej Pavljuk | sobota 8.12.2012 17:31 | karma článku: 41.70 | přečteno: 11780x

Další články blogera

Sergej Pavljuk

Motýlí efekt internetu – adaptuj se nebo vyhyň

Internet je strašně podceněná věc. Kdokoliv, kdo se naučil používat klávesnici a myš, má často pocit, že to celé pochopil. Je to přesně naopak

12.9.2017 v 15:58 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 295 | Diskuse

Sergej Pavljuk

Placená reklama je jako placený sex

Výsledek je jistý. Jisté je, že to není ono. Konvenční placené online reklamy, kdy firma platí za proklik (PPC), dosah nebo shlédnutí je tolik, že s jistotou dodá pouze jeden výsledek.

30.8.2017 v 15:15 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 368 | Diskuse

Sergej Pavljuk

Čtete blog na iDnesu? Jste dinosauři, sorry jako

Internet v ČR zítra slaví své 25. narozeniny. Před sto lety se lidé „staré školy“ bránili telegrafu, telefonu a rádiu, včera se bránili internetu, dnes se brání sociálním sítím.

12.2.2017 v 20:27 | Karma článku: 14.35 | Přečteno: 557 | Diskuse

Sergej Pavljuk

Facebook spouští umělou inteligenci, schovejte se do lesa nebo

Facebook se vrhl na tvorbu umělé inteligence. Chudák Siri, musí z toho být celá nesvá. FB inteligence má umět ovládat chytrou domácnost, má si umět s člověkem pokecat a má se postarat o výchovu dětí.

21.12.2016 v 19:31 | Karma článku: 11.54 | Přečteno: 709 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Fábik

Je možná změna společnosti a náprava zákonů?

Je možné napravit stav naší společnosti? Je možná náprava Ústavy a právních norem? Podle mne ano. Co pro nás znamená Ústava?

25.9.2017 v 0:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Žarko Jovanovič

Německé volby, Merkelová neprohrála, AfD může slavit

Po neděli strávené diskusí s lidmi v ulicích, bylo zjevné, že Merkelová neprohraje, Němci zatím necítí bezprostřední ohrožení, cítí ale obavy. AfD byla pod obrovským mediálním tlakem, který stavěl její voliče téměř mimo zákon.

24.9.2017 v 20:55 | Karma článku: 30.76 | Přečteno: 1109 | Diskuse

Bohumír Šimek

Lékaři a předvolební sliby našich politiků

Dominuje politický populismus a jen jedna strana má představu o skutečné reformě zdravotnictví, čímž je pro nás světélkem na konci gigantických, zdravotnických tunelů.

24.9.2017 v 17:09 | Karma článku: 9.92 | Přečteno: 431 | Diskuse

Jan Dvořák

Kancléřka míří hodně vysoko

Už když se paní kancléřka ráno probudila, byla si jista tím, že za dvanáct hodin bude prakticky rozhodnuto, že volebním vítězstvím si po dosavadním funkčním hatttricku už počtvrté prodlouží svůj dočasný pobyt v kancléřství.

24.9.2017 v 12:49 | Karma článku: 19.06 | Přečteno: 575 | Diskuse

Jiří Fábik

Kradu, kradeš, krademe - politiky se staneme.

Proč občan který požádal o půjčku, byl odsouzen za nepravdivé údaje uvedené v žádosti.. Politik který uvede v omyl poskytovatele , poskytnutím nepravdivých údajů a dotaci vyčerpá se ničeho nedopustil? Co jsme to tedy stvořili?

24.9.2017 v 11:30 | Karma článku: 11.44 | Přečteno: 373 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2830

Baví mě vézt se na nejnovějších vlnách online marketingu. O online marketingu toho v rámci projektu VIDEOEFEKT publikujeme mnohem více: videoefekt.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.